Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o.

company higher consil

Zastanawiasz się jaka forma prawna przedsiębiorstwa jest najbardziej opłacalna? Nie wiesz czym różni się spółka osobowa od kapitałowej? Myślałeś o sp. z o.o., ale martwisz się o kwestie potencjalnej odpowiedzialności za zobowiązania spółki? Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty związane z tym zagadnieniem.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) jest formą prawną przedsiębiorstwa, której tworzenie, organizację, funkcjonowanie, rozwiązywanie, łączenie, podział
i przekształcanie reguluje kodeks spółek handlowych.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy do grupy spółek kapitałowych i cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców, gdyż jak sama nazwa wskazuje ogranicza odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki. Osoba lub osoby tworzące sp. z o.o. odpowiadają jedynie w zakresie wkładów wniesionych do spółki na pokrycie objętych udziałów. Wierzyciel nie może w przypadku niewypłacalności spółki domagać się zaspokojenia z majątku osobistego wspólnika.

Mając na względzie powyższe, sp. z o.o. jest bardzo korzystną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Wydawałoby się, że spółka ta nie ma wad i zwolniona jest od wszelkich ograniczeń. Jednakże i ta forma prowadzenia działalności wiąże się z pewnym ryzykiem.

W spółce z o.o. oprócz udziałowców – którzy tworzą wspólnie zgromadzenie wspólników – musi być ustanowiony jedno lub wieloosobowy zarząd spółki, który będzie pełnił rolę organu reprezentującego spółkę. Ograniczenie za zobowiązania spółki nie w każdej sytuacji ograniczą odpowiedzialność członków zarządu. Zgodnie z art. 299 § 1 KSH w przypadku bezskuteczności egzekucji prowadzonej wobec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, za jej zobowiązania odpowiadają członkowie zarządu. Oznacza to, że wierzyciel w określonych w przepisach prawa przypadkach będzie mógł dochodzić zaspokojenia z ich majątku osobistego.

W związku z powyższym, główne ryzyko w przypadku niepowodzenia inwestycji spoczywa właśnie na członkach zarządu. Bardzo często, w niewielkich spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, członkami zarządu są wspólnicy.

OPTIMA Kancelaria Prawna świadczy pomoc prawną w zakresie rozwiązywania
problemów związanych z tworzeniem, organizacją, rozwiązywaniem, łączeniem, podziałem
i przekształcaniem sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *