Rozwód z orzekaniem o winie – korzyści i konsekwencje

rozwód

Wstęp: Zastanawiasz się jakie korzyści możesz uzyskać przy rozwodzie z orzekaniem o winie?
Jak to polepszy Twoją sytuację?
Wielu Klientów zgłaszających się do kancelarii w kwestii rozwodu zadaje pytanie, co da mi rozwód z orzekaniem o winie drugiej strony? Postaramy się udzielić Państwu wystarczająco wyczerpującej odpowiedzi na powyższe pytanie.

Orzeczenie rozwodu następuję, gdy między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Na zgodny wniosek stron, sąd może odstąpić od wskazania z czyjej winy małżeństwo się rozpadło, albo uznać, że wyłącznie winnym rozkładu pożycia jest jeden z małżonków. Aby jednak sąd orzekł winę jednego, drugi z małżonków powinien wskazać, jakie obowiązki obwiniony naruszył, a także przedstawić dowody (np. notatki o interwencji policji lub zeznania świadków), że takie postępowanie rzeczywiście wystąpiło. Najczęściej małżonkowie powołują się na naruszenie obowiązków wspólnego pożycia, brak pomocy, nielojalność czy niewierność.

Co z alimentami?

Na prawo do alimentów dla rozwiedzionego małżonka nie ma wpływu to, który z nich wniósł pozew. Przede wszystkim sąd bierze pod uwagę to, kto został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a także sytuację majątkową osoby występującej z żądaniem przyznania jej alimentów. Podsumowując, prawo do alimentów ma rozwiedziony małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i znajduje się w niedostatku. Może on żądać od drugiego środków utrzymania na pokrycie swoich usprawiedliwionych potrzeb. Należy jednak pamiętać, że przyznana kwota powinna odpowiadać możliwościom zarobkowym zobowiązanego. Obowiązek alimentacyjny wygasa w ciągu 5 lat, biorąc pod uwagę podany stan faktyczny.

Kolejny związek małżeński a prawo do świadczenia alimentacyjnego?

Obowiązek alimentacyjny wygasa, gdy uprawniony po rozwodzie zawarł nowe małżeństwo. Nie ma znaczenia jego sytuacja majątkowa czy rodzaj orzeczenia o winie.

OPTIMA Kancelaria Prawna, świadczy kompleksowe usługi w zakresie prawa rodzinnego, w tym rozwodów, alimentów, a także w kwestii podziału majątku.

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *