Odliczenie VAT – kiedy jest możliwe, a kiedy zabronione?

VAT

Jako, że VAT odlicza się jedynie z faktury, wydawałoby się, że jej uzyskanie pozwala pomniejszyć VAT do zapłaty. Jednakże w praktyce nie zawsze jest to możliwe. Przygotowaliśmy dla Państwa informacje, kiedy mimo posiadanej faktury, VAT-u nie odliczymy.

Przedsiębiorcy, którzy są VAT-owcami mają prawo do pomniejszania VAT-u od sprzedaży o VAT od zakupów, co skutkuje dokonywaniem zakupów po cenach netto. Rozliczenia VAT-u dokonuje się w deklaracji VAT biorąc pod uwagę całą sprzedaż i wszystkie zakupy z danego okresu, którym może być miesiąc lub kwartał.

Musisz być VAT-owcem

Według ogólnej zasady, VAT można odliczać od zakupów służących tzw. czynnościom opodatkowanym.

Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia z VAT, nie mają prawa do rozliczania VAT-u z faktur zakupowych. Jednak przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia przedmiotowego (na podstawie rodzaju sprzedaży), którzy prowadzą tzw. sprzedaż mieszaną mogą odliczać VAT tylko wtedy, gdy zakup dotyczy sprzedaży opodatkowanej (a nie zwolnionej)..

Zastanawiasz się co zrobić w sytuacji, w której przedsiębiorca zwolniony z VAT traci prawo do zwolnienia lub rezygnuje z niego? Od początku 2014 roku możliwe jest odliczenie VAT od zakupów udokumentowanych fakturą otrzymaną przed dniem utraty zwolnienia lub rezygnacji ze zwolnienia. Do końca 2013 roku, aby dokonać takiego odliczenia trzeba było uzyskać zgodę naczelnika urzędu skarbowego oraz sporządzić spis z natury na dzień utraty zwolnienia.

 

Procedura marży

W praktyce najczęściej zakup w procedurze marży dotyczy towarów używanych nabytych na potrzeby firmy m.in. w komisie – samochodu, komputera czy telefonu. Przedsiębiorca, który zakupił na potrzeby prowadzonej działalności np. samochód lub inny element wyposażenia firmy na podstawie faktury marża nie może tego dokumentu wprowadzić do rejestru zakupów VAT, ani odliczyć podatku z takiej faktury.

 

Brak numeru NIP

 

Do końca 2013 roku brak NIP na fakturze był w większości przypadków traktowany przez organy podatkowe jako przeoczenie nie powodujące poważniejszych skutków. Od 2014 roku po zmianie przepisów i wprowadzeniu dokładnych wytycznych, co do tego jakie dane powinna zawierać faktura, organy podatkowe mogą surowiej traktować brak numeru NIP na dokumencie sprzedaży. Może się okazać, że brak numeru identyfikującego nabywcę sprawi, że taki dokument nie będzie mógł zostać uznany za fakturę.

 

Błędnie wystawiona faktura

Niemożliwość odliczenia VAT może wynikać także z faktu, iż faktura nie spełnia kryteriów wymaganych przez przepisy. Przykładem mogą być m.in. błędy formalne na fakturze oraz sytuacji gdy odliczenie mogłoby uszczuplić należności budżetowe w sposób nieuzasadniony.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *